Sıkça Sorulan Sorular

Aklınıza takılan soruların cevapları yoksa bize ulaşabilirsiniz.

Kafama takılan sorularım var?

Özel yazılımım var, raporlayabilir miyim?

SQL (mssql, oracle, mysql, postgresql gibi) bir veritabanınız varsa, yazılımınız hangi programlama dili ile yazılmış olursa olsun, hangi konuda olursa olsun raporlayabilirsiniz. Sektör ve konu bağımsız olarak genel raporlama kuralları ile verilerinizden istediğiniz; dashboard, liste, pivot, chart ve benzeri raporları oluşturabilirsiniz.


Çok fazla veri var?

Verilerinizin çok olması önemli değildir. Çok fazla verinizin olması, hazırladığınız raporların çeşitlerine ve kullandığınız filtrelere göre hazırlanacaktır. Hızlı sonuçlar almak için uygun filtreleri seçmeniz yeterlidir. Milyonlarca kayıttan bir kaç satırlık pivotlar üretebilirsiniz. Veritabanı sunucunuzun performansına bağlı olarak sorgular kendi ortamınızda çalışacaktır. Verileriniz QUWAX sunucusuna aktarılmadan sadece rapor için gerekli sorgu sonucunda oluşan miktar ekranınızda görüntülenecektir.

Örnek olarak 5 yıllık kayıt tuttuğunuz bir tabloda 10milyon kayıt varsa ve siz yıl bazında toplam alan bir rapor yapıyorsanız sadece 5 satırlık bilgi gösterilecek ve sunucularımızda tutulmayacaktır.


3 tane farklı ticari yazılım kullanıyorum?

Ticari yazılım bağımsız bir uygulama olan QUWAX'a istediğiniz kadar yazılımın veritabanını bağlayabilirsiniz. Her bir yazılımınıza ait verilerinizi tek hesap altında raporlayabilir ve her biri için bir datakaynağı/proje tanımlayabilirsiniz.

Şu an testleri devam eden bir özelliğimizle yakın gelecekte; bir birinden farklı ticari yazılımlarınızın verilerini aynı rapor içinde kullanmanız da mümkün olacaktır.


SQL (Structured Query Language) sorguları yazmayı bilmiyorum?

Raporlarınızı hazırlarken herhangi bir komut yazmanıza gerek kalmayacaktır. Mouse yardımı ile veritabanı içinde bulunan tablolarınızdan istediğiniz alanları seçerek rapor alanlarınızı belirlersiniz. Filtre ve işlemleri, aynı ekran üzerinde oldukça basit yöntemlerle seçebilir ve raporunuzu oluşturursunuz. Sonrasında raporunuzun veritabanı sunucusu üzerinden çalışabilmesi için gerekli SQL komutları, en uygun ve en performanslı çalışacak şekilde QUWAX tarafından dinamik olarak hazırlanacaktır. Hazırlanan bu sorgu sunucunuza gönderilerek raporunuz hazırlanacaktır. Tüm bu işlemlerde sorgu yazmanıza ya da teknik bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır.


Çok iyi SQL yazmayı biliyorum? El ile sorgu yazabilir miyim?

Sistem el ile yazılan sorgularını çalıştırılmasına ve bu sorguların sonuçlarının rapor olarak gösterilmesine dair alt yapıya sahiptir. Hazırladığınız sorgularınızı aynı bir tablo ya da view gibi QUWAX tarafından kolonları otomatik tanımlandıktan sonra raporlarınızın kaynağı olarak kullanabilirsiniz. CTE ve iç sorgu geliştirebilecek seviyedeki kullanıcılar bu becerilerini sql-sunucuları üzerinde view oluşturmadan kullanabilirler. QUWAX el ile yazılan sorguların sadece raporlama amacıyla hazırlanmasına izin verdiğinden, INSERT-DELETE-UPDATE işlemleri yapılamayacaktır.


Ücretsiz üyelik yaptım, istediğim kadar rapor hazırlayabilir miyim?

Ücretsiz üyeliğiniz esnasında tanımlanmış test veritabanları üzerinden sınırsız sayıda rapor hazırlayabilirsiniz. Kendinize ait bir proje/verikaynağı tanımlamadığınız sürece QUWAX'ı öğrenmek-denemek amacıyla sunulan test veritabanlarında kullanım sınırlaması yapılmamaktadır. Test amaçlı QUWAX'ı denemek isteyen kullanıcılarımızın sınırlı test veritabanlarında çalışmasının sebebi; diğer üyelerimize haksızlık olmaması adına sunucu gücü ve trafiğini kendilerine ait verikaynaklarının raporlanmasında kullanılmasını uygun buluyoruz.


Ücretiz üyelikte yaptığım raporlar silinir mi?

Ücretsiz üyeliğiniz esnasında hazırladığınız raporlarınızın taslakları, mail adresinize bağlı olan müşteri-üye kaydınız altında en az 1 yıl süre ile tutulur. İstediğiniz zaman QUWAX'a üyeliğinizi yeniler ya da kullanım için gerekli paketleri alırsanız, 1 yıl içinde daha önce yaptığınız tüm raporları ve veritabanı bağlantınızı kaldığınız yerden kullanmaya devam edebilirsiniz. Aynı durum üyeliği sonlanan ya da projeleri nedeniyle bir süre kullanıma ara veren müşterilerimiz için de geçerlidir.


Raporlarımda önemli bilgiler var? Başkaları görür mü?

QUWAX çalıştırılan raporların sonuçlarını, anlık olarak hazırlar ve size gösterimi yapıldıktan sonra herhangi bir yere kayıt etmeden hafızasından siler. Raporların sonuçlarının; az ya da çok, önemli ya da önemsiz olsa bile QUWAX serverlerinde tutulmaz. Tampon bellekte ya da geçici tablolarda tutmaz. Hazırlanan chartlar için oluşturulan veriler raporları görüntülediğiniz browserlarınızda anlık olarak çizilir. QUWAX uygulama serverinde herhangi bir chart imajı ya da datası bulunmaz. Sizin bilgisayarınızın hafızasında oluşturulur, gösterilir ve hafızadan silinir. Raporlarınızı sadece siz ve sizin yetki verdiğiniz kullanıcılarınız görebilirler. Ayrıca QUWAX ve sql sunucunuz arasındaki tüm veri trafiği hem SSL şifrelemesi hem de ek olarak QUWAX tarafından geliştirilmiş özel şifreleme yöntemi ile yapılır.


Şirketimde çalışanlarıma tüm raporlarımı göstermek istemiyorum?

Raporlarınızı hazırladığınızda bu sadece size ve sizinle aynı yetkiye sahip kullanıcılar tarafından görüntülenebilir veya düzenlenebilir. Diğer kullanıcılarınıza; hazırladığınız raporları ancak sizin belirleyeceğiniz tarihe kadar yayınlayarak görmelerini sağlayabilirsiniz. Raporlarınızdan hangilerini hangi kullanıcılarınız göreceğine siz karar verirsiniz. Kullanıcı grupları oluşturabilir ve istediğiniz raporları bu kullanıcı gruplarına açabilirsiniz.


Saha satış personelim çok fazla, tek tek mi rapor tanımlayacağım?

Üyeliğiniz altında davet ettiğiniz yeni kullanıcılarınızı gruplar altında toplayabilirsiniz. Kullanıcı grupları oluşturabilirsiniz. Daha sonra raporlarınızdan istediğinizi kullanıcı yerine bu gruplara yayınlayabilirsiniz ve grup içindeki tüm kullanıcılarınız aynı yetkilerle bu raporların sonuçlarını görebilirler. Saha ekibi için 30 kişiyi gruplandırabilir, Saha Satış Raporu'nuzu bu gruba yayınlayabilirsiniz. Ayrıca hazırlanan raporların içinde sisteme giriş yapan kullanıcıların temel bilgileri ile filtreler oluşturabilirsiniz. Bu sayede aynı rapor her farklı kullanıcı için (kullanıcıya bağlı) filtreler ile çalışır. Örnek:'Satış danışmanı raporu' hazırladığınızda raporunuzdaki satış elemanı filtresini sisteme giriş (login) yapmış kullanıcının bilgileri ile eşleştirebilirsiniz. Bu sayede "her satış danışmanı kendi satışlarını görsün" adıyla tek bir rapor yapmanız yeterli olur.


Kullanıcılarımın aynı raporu farklı sonuçlarla görmeleri gerekiyor?

Hazırladığınız bir rapor benzer kullanıcılara açıldığında, kullanıcıların ve verilerinizin ortak noktasında filtreler oluşturabilirsiniz. Bu sayede tek bir rapor her bir çalışan için farklı SQL sorguları ile çalışacak ve doğal olarak farklı sonuçlar gösterecektir. SatıcıKodu, BayiKodu, ŞubeNumarası, Sicil numarası gibi alanları hazırladığınız raporların içinde sabitler olarak kullanma imkanınız vardır. Ayrıca esnek filtre alanları ekleyerek sizin ve çalışanlarınızın raporları almadan önce istedikleri (sizin isin verdiğiniz aralıklarda olabilir) değerleri girmeleri sağlanabilir. Esnek filtre tanımlarını yine rapor tasarım ekranında oldukça kolaylıkla ve mouse yardımı ve bir kaç tıkla yapabilmeniz mümkündür.


Veritabanı bağlantısı için ana bilgisayarımı açarsam riske girer miyim?

QUWAX uygulamasının bulunduğu ana bilgisayarın kullandığı sabit IP ve adresi vardır. İstediğiniz bir kullanıcı adını, veritabanınız üzerine sadece readonly/datareader şeklinde tanımlamanız bizim için yeterlidir. İhtiyaç olursa ana bilgisayarınızda ya da networkünüzde bulunan firewall üzerinde sadece QUWAX sabit IP'si için bu hakları tanımlamanız yeterlidir ve güvenlidir. Ayrıca veritabanı sunucunuza ulaşım için kullanılan bağlantı cümlesi (connection string) özel geliştirilmiş bir şifreleme yöntemi ile kayıt edilmektedir. Ek olarak veritabanını işaret eden connection string kullanmadan da veri alınması ve rapor hazırlanması mümkündür. Bunun için özel olarak geliştirdiğimiz QuwaxBridge uygulaması ile QUWAX ve sunucunuz arasındaki iletişim sağlanacaktır. Bu işlemlerin tamamı loglanabilir düzeyde olup, bağlantı (connection) cümlenizi kendi serveriniz dışında hiç bir yerde tanımlamanıza gerek kalmaz. Kullandığınız QuwaxBridge'i birden fazla verikaynağı/Proje için de aynı üzerinden kullanabilirsiniz. Her proje için ayrı bir QuwaxBridge kurmanıza gerek yoktur. Sunucunuz üzerinde yapılan tüm işlemleri izleyebilirsiniz. Not:QuwaxBridge programlaması ve kaynak kodlarının incelenmesi ve güven oluşturmak adına yazılım ekibi ile iletişime geçmek isteyen müşterilerimiz iletişim adreslerimizi kullanabilir.


Kredi Kartı ile ödeme yapacağım, bilgilerim güvende mi?

QUWAX Türkiyenin en çok kullanılan elektronik para ödeme aracı olan PayTR kullanmaktadır. PAYTR alt yapısı kullanılarak alınan ödemelerinizde kredi kartınız ile ilgili hiç bir bilginiz QUWAX sisteminde tutulmaz. PayTR, 6493 Sayılı Kanun çerçevesinde faaliyet gösteren lisanslı bir ödeme kuruluşudur. Sadece ödeme onay ve sonraki muhasebe mutabakat bilgilerin yapılabilmesi için PAYTR tarafından QUWAX sipariş numarası ile onay ya da ret bilgisi paylaşılır. Kredi kartınızın numarası, adınız soyadınız ,son kullanma tarihi ve CCV güvenlik numarası, ödeme ekranındaki formdan direk olarak PayTR'nin güvenli ödeme alt yapısına gönderilir ve işlem (olumlu ya da olumsuz) tamamlandıktan sonra veritabanımıza kayıt edilmeden sadece satış işlem kayıtları oluşturulur. Bu durumda aynı işlem yenilenmek ya da onay alınamayan kredi kartı ödeme işlemi için yeniden aynı bilgilerinizi girmeniz gerekir. Bu esnada kendi bilgisayarınızda browserinizin güvenlik seviyesi ve özellikleri sizin belirlediğiniz şekilde çalışır. Gerekmesi durumuda lisanslı güvenli ödeme noktası olan PayTR üzerinden, PAYTR'nin ve kanunun belirlemiş olduğu izinler alınarak sorgulama yapılabilir.


Kredi Kartı kullanmak istemiyorum?

Kredi kartı kullanmak zorunda olmadan ödeme ekranında yer alan banka hesap numaralarımıza sipariş numaranızı veya müşteri numaranızı referans göstererek banka transferi ile de ödeme yapabilirsiniz. EFT ya da Havale işleminizin banka kayıtlarında görüntülenmesi durumunda da QUWAX hizmetlerinden hemen yararlanabilirsiniz. Üyelik başlangıcınız ve hizmetin aktif olması için ödeme ekranında varsa EFT ya da Havale referans numaranızı girmeniz yeterli olacaktır.


EFT/Havale yaptım ama onaylanmadan önce üye olmaktan vazgeçtim?

Üye olmak için havale ya da EFT yapmanıza rağmen sistemi kullanmaktan vazgeçmeniz durumunda QUWAX'ın hiç bir hizmetinden yararlanmamışsanız hemen bizimle irtibata geçmeniz yeterlidir. Gönderdiğiniz ücret aynı hesaba iade edilecektir. Mesai saatleri ya da Cumartesi-Pazar günleri olması durumunda en yakın mesai saatinde işlemiz tamamlanır.